Vážení zákazníci, e-shop byl postupně přesunut na náš web Nositko.cz, kde naleznete kompletní sortiment. Produkty již nejsou aktualizovány. Děkujeme.

O nošení dětí

 

2012-07-25_091810
Pohled do světa nošení dětí :-) Náš článek vychází ze všeobecných poznatků, ale dále zejména z našich osobních zkušeností s nošením dětí.

Lidská miminka, stejně jako například mláďata koaly či opice, patří mezi tzv. „nošence“. Svou přirozeností potřebují být od svého narození u rodiče, cítit jeho teplo a blízkost. Nejsou k tomu tak dobře vybaveni jako jiná mláďata, která se dokáží držet srsti matky.

Miminka musí být držena a podpírána. Bohužel i dnes jsou někteří kojenci považováni spíše za „hnízdoše“, kteří dokáží setrvat v hnízdě hodiny osamotě a být potichu...

Miminko se dostane na svět, které je pro něj neznámé a nepřátelské území. Když je ponecháno dlouho osamotě v místnosti, začne se cítit ohroženo a pláče. Nošené děťátko má možnost vnímat známou vůni, tep maminčina srdce a stejné rytmické pohupování, které vnímalo v děloze. To vše mu navozuje pocity jistoty a bezpečí. Mnohem snáz a rychleji se pak vyrovnává se všemi vjemy (zima, teplo, hluk, ostré světlo, hlad, žízeň...), které jsou pro něj nové. Ergonomické nosítko vřele doporučujeme i tatínkům. Pokud má tatínek správnou motivaci k nošení, může být první, kdo si děťátko v nosítku ponosí. Pro maminku v šestinedělí je to pak nesmírná pomoc, protože miminko spí u tatínka klidně i několik hodin a maminka tak může tento čas využít k vytouženému spánku. Nemusí mít při tom strach, co se děje s jejím novorozeným drobečkem, zda dýchá nebo mu něco nechybí. A v neposlední řadě se tatínek s nosítkem či šátkem stává vždy středem pozornosti a pohled na něj je prostě úžasný :-)

Nošené děti jsou spokojené a méně plačtivé. Nemusí se nošení dožadovat křikem a pláčem. Spokojené dítě však neznamená rozmazlené. Nošení je jejich přirozenou součástí života stejně jako krmení a krmením miminko taky nerozmazlíte. Nemusíte se bát, že se nošením stane z vašeho děťátka „mamánek“. A rozhodně si nenechte namluvit něco jiného, zvláště až poprvé uslyšíte „ty sis ho tedy naučila“. Vždy následujte svůj instinkt. Nošené děti se od matky odpoutávají a osamostatňují postupně. Tyto děti bývají sebevědomé, vyrovnané a lehce navazují kontakt. Možná je to právě proto, že si vždy byly jisté blízkostí rodičů. Nošením získávají děti daleko více podnětů pro svůj psychomotorický vývoj, než dítě ležící v postýlce či kočárku. Perspektiva pohledu nošeného dítěte je velmi podobná jako matky a přináší dítěti daleko více inspirací než pohled do stropu, nebo boudičky kočárku. V šátku či ergonomickém nosítku dítě procvičuje svaly i páteř, centrum rovnováhy je neustále provokováno a procvičováno.

Při nošení v šátku či ergonomickém nosítku se často v okolí setkáte s názory, že to není dobré pro páteř. Opak je pravdou. Miminko bylo devět měsíců schoulené v klubíčku v maminčině děloze. Narodí se s dokonale zakřivenou páteří. K narovnávání páteře dochází až postupně, a to směrem seshora. Páteř se může napřímit, až když jsou dostatečně procvičované a posilované svaly, které ji drží. Nejdříve tedy dochází k narovnání v oblasti krční páteře a až později je dokončeno celkové esovité zakřivení páteře. Při nošení je tedy důležité respektovat jedno základní pravidlo – kulatá záda.

2012-07-25_092034
Kulatých zad dosáhneme správnou polohou děťátka v šátku či nosítku. Vždy musí mít doširoka roztažené nožičky a kolínka musí dosahovat minimálně výše zadečku. Šátek či nosítko musí u malých miminek procházet podkolenní jamkou, nikdy ne uprostřed stehýnka. Ergonomické nosítko musí být řádně utaženo tak, aby byl oporou jak pro miminko, tak pro nosiče. Při respektování těchto pravidel vstřebává veškeré pohyby a nárazy vzniklé při chůzi zpět nosič, páteř děťátka je chráněna a nosiče nebolí záda. Nikdy nenoste dítě směre dopředu, nedosáhnete správné polohy – dětem visí nohy od kyčlí dolů a navíc jim nepřirozeně úplně narovnáte záda.

Dítě můžete nosit od jeho narození až do doby, kdy ho unesete. Horní hranice není nijak omezena, záleží jen na tom, jak dlouho se to bude vám či vašemu broučkovi líbit. Zpočátku bude interval nošení dlouhý, stejně tak, jako novorozeně prospí velkou část dne. Postupně se bude interval zkracovat. Noste děťátko kdykoli to uznáte za vhodné, venku, ale klidně i doma. Při nošení máte volné ruce a zvládnete tak lehčí domácí práce. Přesto se však vyvarujte manipulace s horkými nápoji, ostrými noži, či pohybu okolo horké plotny. Díky šátku či nosítku se nemusíte bát nastupování do dopravních prostředků, můžete všude, kam byste se s kočárkem nedostali. Navíc když přijdete k hromadnému dopravnímu prostředku s kočárkem, tak všichni dělají, že Vás nevidí, ale nastoupíte-li s nosítkem, tak se hned zvedne několik lidí, kteří Vás pouští sednout. Můžete být i nadále aktivní, podnikat výlety a túry do lesa.

Žádný učený z nebe nespadl, tak se nenechte odradit prvním nošením, kdy miminko brečí. Za krátko vám přijde manipulace s nosítkem jako úplná samozřejmost. Pokud vám miminko při nandávání do nosítka pláče, nelekejte se, v klidu si ho v nosítku uvelebte a poté s děťátkem chvíli choďte. Brzy uvidíte ty zázračné účinky, brouček se rychle zklidní, pokud při tom okamžitě neusne. U novorozeněte můžete použít některé z nosítek s integrovanou novorozeneckou vložkou, případně novorozeneckou vložku dokoupit. Jak miminko odroste, můžete novorozeneckou vložku odložit a nosit miminko na bříše. Jakmile se na to začnete cítit (cca okolo 8 měsíců věku dítěte) vyzkoušejte i nošení na zádech.

Jak víme, každé děťátko je jiné, pro některé je nosítko jenom zpestřením k jízdám v kočárku, jiné naopak vnímá kočárek jako nepřátelské území a vždy v kočárku pláče, rozhazuje ručičkama a hledá jakoukoliv oporu. V tomto ohledu by stálo za zamyšlení, zda není lepší hned v počátku koupit nosítko či šátek, než drahý moderní kočárek, který pak bude stát většinu času ve sklepě... Doporučujeme investovat alespoň do jednoho kvalitního nosítka či šátku, brzy zjistíte, že to byla nejlepší investice a bude nejpoužívanější potřebou pro vaše miminko. A nemusíte se bát, nevyroste z něj tak rychle jako z oblečků velikosti 56 :-)

© Brouczech.cz, Nosítko.cz