Vážení zákazníci, e-shop byl postupně přesunut na náš web Nositko.cz, kde naleznete kompletní sortiment. Produkty již nejsou aktualizovány. Děkujeme.

10 důvodů proč nosit látkové plenky

1) Přebalování je stejně jednoduché jako s jednorázovými plenkami.

Některé kalhotkové látkové plenky (např. vše v jednom či kapsové) vypadají téměř stejně jako jednorázové plenky, zapínají se jednoduše na suchý zip nebo na patentky. Na jiné látkové plenky použijete navíc jen svrchní kalhotky. Doba přebalování je tak stejná jako s jednorázovými plenkami. Ani s látkovými plenkami není problém přebalit neposedné mrskající se děťátko :-)

 

2) Není s nimi o nic víc práce než jednorázovými.

Zapomeňte na vyváření, dlouhé praní a žehlení. Když je potřeba, vložíte pytel se špinavými plenkami do pračky. Po vyprání plenky jen pověsíte na věšák a po usušení je můžete okamžitě použít. To vše vám celkově nezabere víc než 15 minut. Nemusíte trávit svůj čas a brát děťátko po nákupních centrech, ani nemusíte posílat nikam tatínka. Vše, co potřebujete pro přebalení máte doma.

 

3) Nošení látkových plen je zdravé.

Pratelné látkové plenky jsou prodyšné, přičemž je důležité zvolit vhodné taktéž prodyšné svrchní kalhotky (PUL, fleece nebo vlna). To je velmi důležité pro předcházení vzniku kožních plísní. V látkových plenkách se tak udržuje optimální teplota, která je nezbytná pro správný vývoj varlat u chlapečků. Německé studie prokázaly, že teplota v jednorázových plenkách je průměrně o 1-2 stupňů vyšší, než u látkových plen. To se může negativně projevovat na vývoji varlat a později vést i k neplodnosti mužů. Jednorázové plenky jsou plné chemie, tekutina se mění v gel, ale při tom dochází k přesušování pokožky děťátka. U holčiček pak dochází k nadměrnému vysušování přirozené vlhkosti z pochvy, což může následně i způsobit srůst stydkých pysků. Některé jednorázové pleny jsou navíc parfemované, což je v některých případech důvod podráždění pokožky u miminek.

 

4) Děťátko rozhodně není neustále v mokru.

Při přebalování s látkovými plenkami se dále používají separační vložky (celulózové nebo viskózové). Ty jednak zjednodušují praní, protože zachytí většinu nečistot při kakání. Separační plenky odvádí vlhkost od zadečku děťátka.

 

5) Látkové plenky nikterak neovlivňují motorický vývoj dítěte.

Co se týče motorického vývoje opravdu nezáleží na tom, zda dítě nosí látkové nebo jednorázové plenky. Každé děťátko je originál a každé má svůj vlastní rytmus a rychlost vývoje. Nezávisí na tom, zda má štíhlou jednorázovku nebo trochu objemnější zadeček s látkovkou. Naopak objemnější zadeček oceníte v období pádů či sezení na chladné zemi.

 

6) Látkové plenky přispívají ke správnému vývoji kyčlí.

Balením do látkových plen, které jsou mezi nožičkami obvykle trochu širší než jednorázové, dosáhnete správné polohy kyčlí Vašeho broučka. Přispějete tak ke správnému vývoji kyčlí děťátka, které se formují v prvním roce života.

 

7) S látkovými plenami nemusíte dítě přebalovat každou hodinu.

Látkové pleny vydrží bez problému 3 hodiny. Při vhodném výběru plenky pak vydrží i celou noc. Látkové plenky se dnes vyrábí z různých materiálů s různou savostí. Nejsavější je bambus nebo konopí. Látková plenka je tak savá, jakou si ji uděláte. Pokud potřebujete ne cesty nebo na noc zvýšit její savost, jednoduše přidáte navíc vkládací plenku (vložku). U jednorázových plenek se můžete často setkat s pověstnými „zádovkami“. Při vhodně zvolených svrchních kalhotkách (nejlépe zdvojené gumičky okolo nožiček) nám stolička miminka zůstala uvnitř plenky.

 

8) Látkové plenky jsou ekologické.

Každé děťátko vyprodukuje za jedno plenkové období asi 1 tunu nerozložitelného odpadu (rozkládá se cca 200 let nebo se spaluje ve spalovnách). Tímto tempem bude za chvíli naše planeta zamořena jednorázovými plenkami. Navíc při výrobě jednorázových plen je 10x větší spotřeba surovin a 3x více energie než u plenek látkových (počítáme i s energií na praní, moderní látkové pleny se nežehlí). Nic proti pohybu, ale zamyslete se nad tím, kolikrát budete muset běhat s odpadky v případě používání jednorázových plen.

 

9) Používání látkových plen je navíc i ekonomické.

Zkuste si spočítat, kolik utratíte za plenkové období v případě jednorázových plen. Proti tomu postavte pořízení výbavy látkových plen, včetně jejich praní. Určitě zjistíte, že se vám tato investice vyplatí. My jsme pro Vás jeden takový orientační výpočet provedli :-)

 

  Látkové plenky Jednorázové plenky
Jednorázový nákup látkových plen 10 000 Kč --------
Nákup jednorázových plen -------- 27 588,00 Kč
     
Náklady na 1 praní (voda,elektřina, prací prášek) 17,00 Kč --------
Počet praní za plenkové období 350 --------
Celkové náklady na praní 5 950,00 Kč  --------
     
Celkové náklady na období (2,5 roku) 15 950,00 Kč 27 588,00 Kč

 

 

Látkové plenky jsou počítány z průměrné sady. Rozhodně se nejedná o tu nejlevnější variantu, lze sestavit velice pěkné, funkční rozmanité sady. Sada bude obsahova 20-25ks plen.

  

Náklady na jednorázové plenky jsou počítány s 5-6 ks na den za cenu 5,50 Kč/ks.

 

Náklady na praní jsou při praní pouze plen, ale ty lze prát současně i s jiným prádlem (nejlépe nejdříve předeprat plenky a poté přidat ostatní prádlo). Prát ostatní prádlo budete ať již při používání látkových či jednorázových plen. Tím se náklady na praní ještě sníží.

  

10) Látkové plenky jsou moderní a pěkné.

Látkové plenky jsou k dostání v mnoha různých provedeních, barvách a designech. Látkové plenky jsou moderní. Jen si představte, jak se budou ostatní maminky dívat, až vyndáte na plavání nebo u doktora krásně barevnou plenku a dítko do ní zabalíte ...